KATEM Kalıpçılık Kursları Başladı.

Samsun Organize Sanayi Bölgesinde İşsiz gençlere kalıp tasarımı ve üretimi konusunda sürekli eğitim hizmeti verecek, eğitim merkezi - sanayi işbirliğini sağlayacak kurumsal yapıyı oluşturmak için Kalıpçılık Tasarımı Eğitim Merkezi Projesi (KATEM projesi) 01.03.2016 tarihinde başlamıştır. Bir AVRUPA BİRLİĞİ projesi olan KATEMSAMSUN TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ YÖNETİCİ A.Ş. önderliğinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve TMMOB Makina Mühendislieri Odası Samsun Şubesi ortaklığı ile yürütülmektedir.  Projede Samsunda yaşayan 60 işsiz gencin, gelişme potansiyeli gösteren kalıpçılık mesleğinde yetiştirilip, vasıflı hale getirilmesi ve  sektörde işgücüne katılımlarının sağlanması amaçlanmaktadır. Kalıpçılık kursaları için İŞKUR’a kayıtlı işsiz, 17-29 yaş arası, en az endüstri meslek lisesi mezunu, çoğunluğu erkek olmak üzere toplam 60 genç seçilerek 30 kişilik gruplar halinde eğitim almaya başlamışlardır. Kurslar hafta içi hergün Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksek Okulunda verilmektedir. Kurslarımız 14 hafta süresince devam edecek olup, kurs bitiminde Proje iştirakçilerinden SAMPA Otomotiv A.Ş., SAMSUN YURT SAVUNMA Sanayi ve Ticaret A.Ş., Samsun Makina Sanayi A.Ş. ve Asçelik Döküm Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmalarının  destekleri ile kursiyerler 20 günlük staj yaptırılacaktır. Eğitim ve stajların tamamlanması ile başarılı öğrenciler iştirakçi firmalarımız tarafından istihdam edileceklerdir.  KATEM projesi kapsamındaki temel faaliyetlerimiz;

1. Eğitim Merkezinin Hazırlanması,

2 Modern teknolojik donanım ve yazılım içerikli, beceri, girişimcilik ve danışmanlık destekli kalıpçılık eğitimi verilmesi.

3 İştirakçi firmalarda staj-İşbaşı yapılması.

4.Kursiyerlere vizyon kazandıracak teknik gezi düzenlenmesi.

5 Ulusal ölçekli kalıpçılık paneli düzenlenmesi.

6 İstihdam ve girişimciliğe yönlendirme çalışmalardır.  

KATEM projesinin başarı ile tamamlanması sonucunda;

1. Samsun Organize Sanayii Meslek Y.O bünyesinde, ekipman, donanım ve yazılımlarıyla birlikte üniversite- sanayi işbirliğini modelleyen kalıpçılık tasarımı ve üretim merkezi oluşturulmuş olacaktır.

2- Teorik ve pratik uygulamalarla kalıpçılık konusunda vasıf elde eden 60 genç sektörde istihdama hazır hale gelecektir.

3-Gelişmiş kalıpçılık sektörü gezileri ile gençlerimizin meslek ile ilgili vizyonları genişleyecektir.

4-Sektörün gelişmeleri ve sorunlarına yönelik güncel bilgiler ortaya konulacaktır.

5-Eğitimleri ve stajlarını başarı ile tamamlayan gençlerin en az 10’u yerel firmalarda istihdam edilecektir.